Yaşadığımız orman yangınlarında insanlar pet şişelerle yangına su taşıdı. Bir şeyler yapmalıydık. Kısa bir sürede helikopterlerin yangın mahaline su taşıyıp bırakabilmesi için bir aparat tasarladık ve tüm üretim verilerini maddi bir beklentimiz olmadan bu sayfada umuma paylaştık.

Yaptığımız çalışma ile, helikopterlerin su kaynakları ve yangın mahalleri arasında 1-8 ton arası su taşıyabilmelerini temin eden özel bir düzenek tasarladık. Hızlı üretilebilmesi birinci öncelik olan, bu sebeple kalıp, talaşlı imalat vs gibi yöntemlere başvurulmayan düzeneğimizdeki başlıca alt birimler aşağıdaki gibidir;

 • 1-8 Ton arası PE Su deposu (Ters çevrilerek ve tabanı kesilerek kullanılmıştır)
 • Galvanizli demir profillerden kaynaklanarak oluşturulacak olan Taşıyıcı kafes
 • 3D Baskı ile üretilmiş kafa, kauçuk levha, galvanizli demir profil gövde ve kapatıcı ağırlıktan oluşan Alt tıpa mekanizması
 • Yangın mahalinde alt tıpanın açılabilmesini temin eden Lineer Aktüatör
 • Lineer aktüatörün kumandasını temin eden batarya ve kontrol elektroniklerinden oluşan kontrol merkezi

Üretimde dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir;

 • Kullanılacak olan PE Su deposunun et kalınlığı minimum 6mm olmalıdır
 • Profil birleşim yerlerinde kullanılacak flanşların et kalınlığı minimum 5mm olmalıdır
 • Taşıyıcı kafes üretiminde kullanılacak olan profillerin kalınlığı kullanılacak su deposuna göre belirlenmelidir
 • Taşıyıcı kafes su dolu olduğu halde yere ayakları üzerine bırakılmamalıdır, düzenek yerde iken boş olmalıdır.
 • Lineer aktüatör minimum çekme kuvveti 3000N olmalıdır.
 • Lineer aktüatör içerisinde limit switchler yer almalıdır, kontrol elektroniğindeki akım sens modülü  24V regülatöre sahip olmalı ve tercihen hall sensörler ile akım var-yok bilgisi almalıdır.

Diğer hususlarla ilgili elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız ancak ciddi bir yoğunluğumuzun oluştuğunu belirtmek istiyoruz.

***Verilen bilgilerin gösterilen tasarımların tamamı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır, üretim ve kullanımda güvenliğin sağlanması, uygun materyal ve malzemelerin, tasarımların seçilmesi ve uygulanması tamamen üreticinin ve kullanıcının sorumluluğundadır, Sunday Mühendislik firma haricinde yapılacak üretim ve kullanımlarla ilgili hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çalışmamızın tanıtılmasında bize destek olan duyarlı medya kuruluşlarına yürekten teşekkür ederiz. Türkiye girişimcilik ekosisteminin geliştirdiği hızlı çözümler sizler sayesinde geniş kitlelere ulaşacak ve kullanıma alınabilecektir.

Sabah Gazetesi

Dünya Gazetesi

tolgaozbek.com

saglikpersoneli.com.tr


Yangınların kısa bir sürede tamamen söndürülmesini ümit ederiz. Bu konuda emek verenlere minnetimizi, zarara uğrayanlara geçmiş olsun dileklerimizi en içten şekilde sunarız.